Mantar kurabiye tarifi

Mantar kurabiye tarifi, kurabiye hamuru için öncelikle 250 gr margarin oda sıcaklığında bekletilecek yumuşayan margarin 1 su bardağı şeker şeker ve 2 yumurta ile karıştırılarak şekerin iyice erimesi sağlanır (aksi halde şeker erimezse piştiğinde ağıza şeker tanecikleri gelecek ayrıca kurabiye homojen bir tada sahip olmayacak ). Oluşan karışımın içerisine yeter miktarda un (3 ya da 3,5 su bardağı) , 400 gr (2 su bardağı) nişasta ve kabartma tozu da eklenerek yoğurulacak oluşan karışım kulak memesi yumuşaklığında olacak.

Mantar kurabiye tarifi

Hamurdan ceviz büyüklüğünde (ya da biraz daha küçükte olabilir isteğe bağlı ) parçalar kopartılarak önceden yağlanmış fırın tepsisine ya da yağlı kâğıt konulmuş tepsiye dizilir. 2 yemek kaşığı kakao çay tabağına konulur ve bir soda şişesi veya bir kapak yardımı ile kakaoya batırılarak yuvarlanmış olan kurabiye hamurlarına ortalanarak bastırılarak mantar görüntüsü verilir.

Önceden ısıtılmış fırına (170 derece) verilir. Kurabiyeler 10 – 15 dakika üzerleri beyaz kalacak şekilde pişirilir. Fırından çıkarıldıktan 10 – 15 dakika sonra servis tabağına almanız önerilir aksi halde sıcak ve yumuşak olduğu için kurabiyeler dağılabilir. İsteğe göre üzerine pudra şekeri serpilerek ikram edilir. Mantar kurabiye tarifi bu şekildedir. Afiyet olsun.

Mantar kurabiye malzemeleri ;

Hamuru için:

  • 1 paket (250 gr) margarin
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket kabartma tozu ya da karbonat
  • 1 su bardağı şeker isteğe göre 3/4 su bardağı şekerde olabilir
  • 400 gr.mısır nişastası (2 su bardağı)
  • Yeteri kadar un

Üzeri İçin:

2 yemek kaşığı kakao

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir