Mandalina pasta tarifleri

Mandalina pasta tarifleri, mandalina kış aylarının en lezzetleri meyvelerinden biridir. Aynı zamanda sıklıkla kullanıldığı görmesek de pastalara da çok yakışır. Mandalina peltesi ya da hazır olarak satılan mandalına konserveleri ile çok lezzetli mandalinalı pastalar yapabiliriz. Mandalina pasta tarifi için en dikkat edilmesi gereken husus mandalinaların soyulması ve her bir dilimin tek tek zarının alınmasıdır. Aynı zamanda mandalinaların fazla ezilmeden parçalara ayrılmasıdır. Şimdi çok beğenilen bir mandalinalı pasta tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Malzemeler Ve Yapılışı:

Pastamıza ilk olarak güzel bir pasta hamuru hazırlayarak başlıyoruz. Oda sıcaklığında olan bir paket tereyağın beşte biri ve yarım su bardağı şekerle iyice karıştırılır. Ardından malzemelere bir yumurta da eklenir. Son olarak elenerek 2 su bardağı un ve 1 tatlı kaşığı kabartma tozu eklenir. Sonra kelepçeli bir kek kalıbına alınarak muhallebi hazırlanma başlanılır.

Öce yarım litre sütün bir çay bardağına 1 su bardağı nişastayı ekleyin ve nişastanın biraz erimesini sağlayın ardında sütün geri kalanını 1 su bardağı şekeri ekliyor ve göz göz olana kadar pişiriyoruz. Ocaktan alıp nişastayı ekliyoruz. Soğutup içine zarları alınmış mandalinaları ekliyor ve muhallebimizi iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız muhallebiyi hazırlanan hamurun üzerine güzelce yayıyoruz ve ardından fırına veriyoruz. Kekimiz pişince de dilimleyerek servis yapıyoruz.

Bu güzel tarifi arkadaş günlerinde çocuğunuzun okul menüsünde yemek sonrası tatlı olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda sıcak bir çay süt ya da meyve sularıyla ikram edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir